Ile co roku w Polsce organizowanych jest ślubów?

Polacy są narodem, który marzy o ślubnym dniu. I chyba nie trzeba wspominać, jak wielkim wydarzeniem jest ślub. Każdego roku śluby w Polsce mają wzmożony rozwój.

Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 r. Organizowanych było ponad 300 tysięcy zaślubin. Imponującą liczbę! Do tego dodać należy, aż 191 tysięcy z nich to małżeństwa cywilne, podczas gdy pozostałe 110 tysięcy to małżeństwa kościelne. W 2019 roku odnotowano spadek wielkości organizowanych ślubów: ok. 281 tysięcy, 135 tysięcy małżeństw cywilnych i 146 tysięcy małżeństw kościelnych.

GUS szacuje, że poziom organizowanych ślubów tego roku może być jeszcze niższy niż w poprzednim ze względu na panujące sytuacje pandemiczną. Pomimo globalnego kryzysu wskutek COVID-19, na przełomie lat 2020-2021 odnotowano zaskakujący trend: zwiększoną liczbę osób decydujących się na zakochanie i planowanie swojego ślubu. To dobra wiadomość dla firm usług ślubnych, jak i samej branży.

Polska jest krajem, w którym zakładanie rodziny jest ważne. W związku z tym, że tak wiele par decyduje się na zawarcie małżeństwa, wciąż pytanie: “Ile w Polsce organizowanych jest ślubów?” staje się bardziej i bardziej popularne.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2020 roku w Polsce odnotowano ponad 111 000 ślubów. Co ciekawe, w porównaniu do 2019 roku liczba ta wzrosła aż o 2%.

Z danych GUS wynika również, że w minionym roku średnia wieku osób zawierających małżeństwo była najwyższa od ponad 20 lat – mieszcząca się w przedziale między 34 a 35 lat. Chociaż związki heteroseksualne są nadal dominującą formą małżeństwa, pary gejowskie również coraz częściej decydują się na formalne potwierdzenie swojego związku. W ciągu ubiegłorocznych 12 miesięcy odnotowano 951 takich ślubów.

Osoby planujące ślub mogły korzystać z obniżonych podatków oraz specjalnych promocji organizowanych przez lokalne firmy usługowe i handlowe. Z drugiej strony, obostrzenia narzucone przez pandemię spowodowały czasowe ograniczenia liczby gości oraz narzuciły nowy szereg obostrzeń do przestrzegania podczas przygotowań czy ceremonii.

Niemniej jednak, Polacy darzyli tradycję zawierania małżeństw szacunkiem i na tyle im starczało entuzjazmu, by mimo trudności planować swoje uroczystości ślubne i weselne.

Polacy dobrze wiedza, że ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu małżonków. Jak wygląda ten dzień w Polsce? Ile co roku w naszym kraju odbywa się ślubów?

Na przestrzeni ostatnich lat liczba zawieranych w Polsce małżeństw systematycznie spada. Według danych GUS, w 2019 roku prawie 90 tysięcy par powiedziało sobie sakramentalne „TAK”. To jednak mniej niż w poprzednim 2018 roku, kiedy zawarto 101 tysięcy związków małżeńskich. W 2018 i 2019 roku łącznie udzielono 191 tysięcy ślubów.

Najpopularniejszy miesiąc na zawarcie małżeństwa jest lipiec – prawie 20% pary decydowało się na ten miesiąc, a około połowa par decydowała się na ceremonia ślubną w okresie od maja do września.

Chociaż liczba udzielanych w Polsce małżeństw co roku systematycznie maleje, warto pamiętać, że każdy ślub i każde małżeństwo to unikalna historia czterech osób: dwojga narzeczonych oraz rodziców.Polacy coraz częściej decydują się na zawarcie sakramentu małżeństwa. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku na terenie Polski odbyło się około 131 tysięcy ślubów. To wzrost o ponad 11% w porównaniu do 2019 roku, kiedy na ślub zdecydowało się 118 tysięcy osób.

Największa popularność zawierania związków małżeńskich odnotowano w Warszawie, gdzie w 2020 roku odbyło się 12,5 tysiąca ślubów. To o 14 procent więcej niż w roku ubiegłym. Kolejnym miastem ze względu na liczbę ślubów jest Kraków (7963), Poznań (6215) i Gdańsk (5900). Najmniej par małżeńskich pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego i powiatu lubaczowskiego – czyli najmniejszych polskich regionów demograficznych. Tam co roku odbywa się mniej niż 200 ślubów.

Według statystyk, przez cały 2020 rok to panowie zdecydowanie częściej prosili swoje wybrance o rękę – stanowili 63 proc. nowo narodzonych narzeczeństw. Co ciekawe, warto zwrócić uwagę, że najliczniejszy powód do pochwalenia była miłość – to ona skłoniła 70 procent par do decyzji o małżeństwie.

Na koniec można stwierdzić, że liczba ślubów w Polsce systematycznie rośnie i choć sytuacja epidemiologiczna nadal nie sprzyja stoiskom eksploatacyjnym, prawdopodobnie bądzie tak i w 2021 roku.